► Baza letnia - SolinaHistoria

zapisz jako pdf
Historia powstania

Na jednej z wysp Jeziora Solińskiego, zwanej" Dużą Wyspą", oblanej wokoło wodami znajduje się – CENTRUM WYPOCZYNKOWE WYSPA  „POLAŃCZYK”. Właśnie na tej wyspie  znajduje się baza Akademickiego Związku Sportowego. Na początku było to tylko pole namiotowe wykarczowane przez organizatorów, uczestników obozów. Później z biegiem czasu pojawiały się pierwsze przyczepy kampingowe. Z roku na rok przybywało sprzętu wodnego między innymi: łodzi szkoleniowych, desek windsurfingowych, kajaków itp.

W 1999 roku po staraniach ówczesnego prezesa Akademickiego Związku Sportowego WSP Rzeszów Edwarda Sądeckiego oraz dzięki staraniom Zarządu i zaangażowaniu studentów sekcji żeglarskiej rozpoczęła się budowa stanicy żeglarskiej na ośrodku AZS-u nad Jeziorem Solińskim. I tak w 2001 roku została ukończona budowa owej stanicy. Tym samy wzbogacono możliwości KU AZS w zakresie organizacji imprez i szkoleń żeglarskich oraz windsurfingowych. Warto w tym miejscu wspomnieć o ludziach, którzy pomagali przy budowie stanicy AZS, a byli to główny budowniczy Leon Łukasz, oraz Dominik i Bartek Grzywacz, Tomasz Śliz, Edyta i Tomek Nizioł, Robert Bąk, Przemek Łukasz, Piotr Kolbusz, Łukasz Baran, Julia i Kasia Pięta, Magdalena Możdżeń, Zbigniew Barabasz oraz główny pomysłodawca projektu Edward Sądecki.

Obecnie ośrodek posiada następujący sprzęt do szkolenia: łódź żaglowo-wiosłową typu "DZ", 6 łodzi żaglowych typu „Omega”, kilka łodzi kabinowych, 12 kajaków oraz kilkanaście desek windsurfingowych. W skład bazy również wchodzi  kilkanaście przyczep kampingowych oraz pole namiotowe mogące pomieścić kilkadziesiąt osób. Baza ma dostęp do sanitariatów oraz do kuchni polowej, gdzie uczestnicy obozów mogą przygotowywać sobie posiłki. Klub Uczelniany AZS UR na swojej bazie współpracuje z wieloma uczelniami wyższymi a przede wszystkim z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Krośnie, która to systematycznie pomaga AZS UR w utrzymaniu i doposażeniu akademickiej bazy żeglarskiej.

Fragment pracy magisterskiej „ZRÓŻNICOWANIE U KOBIET I MĘŻCZYZN W ZAKRESIE UZYSKIWANIA UPRAWNIEŃ ŻEGLARSKICH NA OBOZACH AZS-UR” - mgr Tomasz Nizioł.