Awans do Finału AMP w Piłce Siatkowej Mężczyzn
17.04.2014 10:20
W dniach 11-13 kwietnia na hali Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie odbyły się Półfinały strefy C Akademickich Mistrzostw Polski w Piłce Siatkowej Mężczyzn. Reprezentacja KU AZS UR powróciła z tarczą powróciła z tych zawodów zdobywając 3 miejsce i tym samym uzyskując awans do Finałów Akademickich Mistrzostw Polski w piłce siatkowej, które zostaną rozegrane w Olsztynie (1-4.05.2014). W rozgrywkach 1-szej fazy w grupie D drużyna prowadzona przez dr Wojciecha Bajorka zajęła 1 miejsce pokonując reprezentacje PWSZ Krosno 2:1 oraz AWF Biała Podlaska również 2:1. W kolejnym etapie łatwa wygrana 2:0 z Politechniką Krakowską praktycznie gwarantowała udział w walce o medale. Sytuacja skomplikowała się jednak w momencie sensacyjnej przegranej faworyta turnieju AGH Kraków - ubiegłorocznego Mistrza Polski - z drużyną PWSZ Krosno. O awansie do fazy finałowej decydował bezpośredni pojedynek pomiędzy Uniwersytetem Rzeszowskim a AGH Kraków. Spotkanie przysporzyło bardzo dużo emocji … jak pisze sportkrakowski.pl :
Tego dnia ubrali koszulki zakupione już na Europejskie Igrzyska Studenckie, w których wystąpią na początku sierpnia w Rotterdamie. Jako że podczas takich imprez formalnie reprezentuje się także kraj – są opatrzone na lewej piersi orzełkiem. Od początku zaczęła się bezpardonowa walka, a o zmianach prowadzenia często decydowały niuanse (np. pojedyncze błędy). Rzeszowianie cieszący się z każdej wygranej akcji jak z seta, zaczęli się odrywać od 13:13 – 15:17, 17:20, 18:22, 19:25 – zaliczając w tym okresie cztery bloki. Druga odsłona była kopią poprzedniej, ale „Agiehowcy” zdołali skasować ucieczki przeciwników, a determinacją wyróżnił się Mateusz Kowalski. Dostał pojedynczą „czapę” od Jakuba Peszko(9:11), jednak odpowiedział serią tenisowych zagrywek z wyskoku (w tym dwa asy i 13:11). On też wystąpił w jednej z głównych ról na finiszu. Znowu kłuł za linii końcowej, tamci mieli problemy z odbiorem, a na ich ataki czekał już podwójny blok. Krakowianie podbijali, kontrował zaś na ogół Galiński i tak z 20:20 zrobiło się 25:20. W tie-breaku miejscowi grali przy omyłkowo wpisanym, odmiennym na jednej pozycji, ustawieniu, ale pilnowali się i nie popełnili błędu. „Królik” dwoma asami dał kolegom 8:5, lecz podobnie zrewanżowali się Tomasz Kotyla i Grzegorz Barczuk. Po pojedynczej „czapie” Kamila Durskiego było 13:12 dla URz, po przebiciu oburącz Peszki – 14:13, ale wówczas Durski zepsuł podanie (14:14). Resztę załatwiły wybloki, obrony i Galiński jako egzekutor (16:14), a potem w ruch poszedł kalkulator. Mecze na ogół tak się nie kończą. Zawodnicy AGH wprawdzie wygrali z Uniwersytetem Rzeszowskim 2:1, odcinając się w tie-breaku ze stryczka, gdyż rywale mieli meczbola przy stanie 14:13. Większość zawodników jednak (a także spora część ponad stuosobowej gromady kibiców), usiadła gdzie kto mógł i wszyscy czekali na rzeczywiste rozstrzygnięcie. Trzy drużyny bowiem – AGH, URz i PWSZ Krosno – miały w grupie F po dwa zwycięstwa i identyczny stosunek setów – 5:3. Najbardziej niecierpliwi obstąpili ciasno stolik, przy którym sędzia i organizatorzy liczyli stosunek (iloraz) małych punktów zdobytych przez zespoły dzisiaj i w zaliczonych spotkaniach z piątku (AGH z Politechniką Krakowską, a URz z PWSZ).
Aż wreszcie rozgrywający krośnian Damian Sąpór zaczął ze wzniesioną pięścią wrzeszczeć: „Jeeest!!”, a potem pobiegł pokrzyczeć już wspólnie z kolegami z PWSZ Krosno.
Kolejność wygląda tak:
1. PWSZ, stosunek małych pkt. – 1,146
2. URz, stosunek małych pkt. – 1,109
3. AGH, stosunek małych pkt. – 1,051
Dwie pierwsze ekipy wezmą udział w majowych finałach w Olsztynie, nie pojedzie tam natomiast Akademia, która przed rokiem zdobyła złoty medal AMP.
W meczu o 3 miejsce reprezentacja Uniwersytetu Rzeszowskiego pokonała drużyną Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie 2:1. Zawodnicy oraz trener dziękują za wsparcie ze strony Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wyróżnienie indywidualne otrzymał Libero naszej drużyny – Tomasz Głód , III WF.
Klasyfikacja końcowa:
1. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie – AWANS
2. Politechnika Rzeszowska – AWANS
3. Uniwersytet Rzeszowski – AWANS
4. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie – AWANS
5. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
6. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
7. Politechnika Krakowska
8. Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
9. Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie WWFiS w Białej Podlaskiej
10. Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
11. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
12.Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Na zdjęciu:
od lewej stoją: Dr Wojciech Bajorek, Jacek Pszonka, Marcin Dobel, Grzegorz Barczuk, Maciej Cebula, Mateusz Goryl, Tomasz Kotyla.
od lewej w klęku: Mateusz Sroka, Kamil Durski, Grzegorz Wisz, Tomasz Głód, Kamil Kwiecień, Jakub Peszko.