► Akademickie MPPiłka siatkowa kobiet 2014WydarzeniaPółfinał AMP w siatkówce kobiet - Podsumowanie III dnia

Półfinał AMP w siatkówce kobiet - Podsumowanie III dnia

17.04.2014 11:54

Półfinał AMP strefa C w siatkówce kobiet

Dokończenie II fazy mistrzostw (grupy E i F)

Trzeci dzień rozpoczęliśmy od dokończenia drugiej fazy turnieju. W grupie F, PWSZ Tarnów pokonała Politechnikę Lubelką 2:0 (25:15; 25:12), natomiast PWSZ Krosno  ograła w dwóch setach Politechnikę Rzeszowską - 25:8; 27:25. Zdecydowane zwycięstwo w  grupie wywalczyły siatkarki PWSZ Krosno. Akademickie Mistrzynie Polski w konfrontacjach z rywalkami nie straciły nawet seta. Drugie miejsce dla PWSZ Tarnów. Srebrne medalistki Akademickich Mistrzostw Małopolski wyprzedziły w tabeli trzecią Politechnikę Rzeszowską oraz czwartą Politechnikę Lubelską.

W grupie E rywalizacja była bardziej wyrównana. O zwycięstwie zadecydował bezpośredni pojedynek dwóch krakowskich ekip - AGH i AWF. Mecz nył niesamowicie zacięty. Dziewczyny miały świadomość wagi zwycięstwa i nie zamierzały odpuszczać. W pierwszym secie do stanu 21:21 żadna z drużyn nie potrafiła uzyskać przewagi. W decydującym fragmencie I seta, dzięki min. Karolinie Grzelak (as serwisowy) zawodniczki AWF odskoczyły na 24:21, by następnie wygrać tego seta 25:22. Drugą partię wygrały siatkarki AGH - 25:19. Z niecierpliwością czekaliśmy na tie-breaka. W nim  lepiej radziły sobie akademiczki AGH. Najpierw doprowadziły do wyrównania 10:10, następnie minimalnie odskoczyły rywalkom i w konsekwencji osiągnęły zwycięstwo 15:12. Stało się to głównie za sprawą świetnej zmany trenerki Iriny Bogdanowej. Wprowadzona przez nią do gry Aleksandra Guzikiewicz poprawiła nie tylko grę w obronie, ale również i w ataku.

W drugim środowym meczu dziewczyny z AZS UR pokonały rywalki z UJ 2:0 (25:20; 25:17). Dzięki wygranej  nasze dziewczyny zajęły trzecią lokatę w grupie. Czwarte przypadło  UJ.

Mecze finałowe

o 1. miejsce

W wielkim finale los skojarzył drużyny PWSZ Krosno oraz AGH Kraków. Pierwszy set zapowiadał raczej jednostronny pojedynek. Obrończynie tytułu AMP  partię tę wygrały 25:10. Druga odsłona była już bardziej wyrównana. Wprawdzie Krośnianki prowadziły  nawet 16:11, jednak błędy własne w późniejszej fazie seta oraz dobra gra liderek AGH (Nabielec, Matysik) dały szansę "odrodzić się " Krakowiankom (doprowadziły do wyrównania 20:20). Końcowa część seta układała się dobrze dla AGH (24:20). Krośnianki nie dały jednak za wygraną i doprowadziły do stanu 24:24 i 25:25. Ostatnie dwa punkty zdobyły jednak Guzikiewicz i Nabielec (AGH).
W tie-break'u obrończynie tytułu AMP wygrały 15:8 osiągając zwycięstwo w całym turnieju !

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie - PWSZ Krosno 1:2 (10:25; 27:25; 8:15)

o 3. miejsce

Mecz o 3. miejsce był bardzo istotny w kontekście walki o bilety na majowe AMP w Krakowie. Tylko zwyciężczynie tego spotkania uzyskiwały prawo udziału w tej imprezie. Dla zawodniczek PWSZ Tarnów i AWF Kraków spotkanie było zatem niezwykle ważne.

Pojedynek bardzo dobrze rozpoczęły Tarnowianki. Dzięki dobrej postawie pod siatką Adrianny Lewandowskiej i Adrianny Sobczak oraz skutecznej grze w ataku Sabiny Podlasek i Małgorzaty Ruszel, siatkarki PWSZ nie pozostawiły złudzeń rywalkom w pierwszym secie - 25:17. W drugiej parti również nic do powiedzenia nie miały "Wuefistki". Krakowianki przegrały tego seta 15:25 i w wielkim smutku obserwowały radość podopiecznych trenera Jana Salamona. Tarnowianki odniosły spory sukces. Jeszcze nigdy w historii nie były uczestniczkami AMP.

AWF Kraków - PWSZ Tarnów 0:2 (17:25; 15:25)

o 5. miejsce

Siatkarki AZS UR zakończyły rywalizację w turnieju na miejscu szóstym. Trener Tadeusz Olszowy nie mógł niestety skorzystać z większości podstawowych zawodniczek jego zespołu, na codzień reprezentujących pierwszoligowy Developres Rzeszów. W meczu o 5. lokatę nasze dziewczyny walczyły bardzo dzielnie jednak niestety przegrały z Politechniką Rzeszowską 1:2. Zawodniczki "uniwerka" były bliskie zwycięstwa w tym meczu. W tie-break'u  nie wykorzystały niestety piłki meczowej przy stanie 16:15. Zemściło się to chwilę później. Rywalki zza miedzy doprowadziły do wyrównania i  wygrały całego seta 18:16.

Uniwersytet Rzeszowski - Politechnika Rzeszowska 1:2 (21:25; 26:24; 16:18)