► Akademickie MPKoszykówka kobiet 2014WydarzeniaPółfinał AMP strefy C w koszykówce kobiet: Zwycięstwo UMCS Lublin, UR poza podium

28.04.2014 01:00

Pokaz mocy Lublinianek, niespełnione nadzieje UR

Do fazy półfinałowej awansowały dwie uczelnie krakowskie (Politechnika i Krakowska Akademia) oraz jedna ekipa z Rzeszowa (Uniwersytet) i Lublina (UMCS Lublin). W najlepszej czwórce zabrakło miejsca dla brazowych medalistek ubiegłorocznych AMP we Wrocławiu - UE Kraków.

W pierwszym pojedynku półfinałowym, UMCS Lublin pokonał Krakowską Akademię 68:16. Drugi półfinał nie był już tak jednostronny. Koszykarki Politechniki Krakowskiej musiały się mocno spiąć, by zwyciężyć gospodynie turnieju - Uniwersytet Rzeszowski. Podopieczne trenera Pawła Lenika postawiły rywalkom twarde warunki. W konsekwencji przegrały mecz o finał różnicą 6 pkt. - 53:59.

Półfinał I    UMCS Lublin - Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego  68:16
Półfinał II   Politechnika Krakowska - Uniwersytet Rzeszowski  59:53

"Koncertowa" gra UMCS Lublin

Faworytkami pojedynku finałowego z Politechniką Krakowska były koszykarki UMCS Lublin. Większość dziewczyn z ekipy Koziego Grodu wystepuje razem na parkietach I  ligi. Ponadto liderki zespołu - Katarzyna Furdak, Paulina Antczak oraz Lucyna Kotonowicz posiadają również spore doświadczenie "ekstraklasowe".

Pierwsza kwarta rozpoczęła się dla obu ekip dość nerwowo. Początkowo obie drużyny nie potrafiły przeprowadzić dokładnych akcji. Pierwsze punkty w meczu padły natomiast po rzutach wolnych. W ekipie UMCS punktowała Katarzyna Trzeciak, w drużynie Politechniki zaś Karolina Fiejdasz. W drugiej połowie inauguracyjnej kwarty coraz częściej "do głosu" dochodził duet Katarzyna Furdak - Lucyna Kotonowicz (UMCS). Podania od Katarzyny Pałki pod kosz rywalek, świetnie odbierała i kończyła punktami Katarzyna Trzeciak. Ekipa Politechniki nie zamierzała się poddawać. Dobra postawa wysokiej Katarzyny Piasek, skuteczna gra Agaty Rafałowicz oraz efektowny rzut "za trzy" Karoliny Fiejdasz, dały niespodziewane prowadzenie po pierwszej kwarcie ekipie z Krakowa !

W drugiej kwarcie lekko podrażnione lublinianki rozpoczęły od  przechwytu Katarzyny Pałki, która szybko uruchomiła Lucynę Kotonowicz, a ta zdobyła pierwsze punkty drugiej odsłony. Następnie obserwowaliśmy bardzo szybkie zagrania rozgrywającej Katarzyny Furdak do Pałki oraz Trzeciack. Po tym fakcie studentki UMCS odskoczyły na 4 punkty (20:16). Był to dopiero poczatek dominacji mistrzyń woj. lubelskiego nad koszykarkami z Małopolski. Kolejne dobre zagrania Furdak i skuteczne wykończenia Kotonowicz, Pałki i Trzeciak zapewniły zwycięstwo lubliniankom w II kwarcie - 30:23. Studentki Politechniki zdołały odpowiedzieć jedynie skutecznymi rzutami z dystansu Agnieszki Piwowarczyk i Agaty Rafałowicz (za 3 pkt.)

W trzeciej kwarcie koszykarki UMCS czuły się już mega komfortowo. Koncertowa gra Furdak i Kotonowicz w ofensywie, a także twarda obrona Pałki i Antczak sprawiały, że podopieczne trenera Andrzeja Dubielisa powiekszały przewagę coraz śmielej, a głowy krakowianek coraz bardziej pochylały się ku dołowi. W ostatniej odsłonie dziewczyny z Grodu Kraka nieco odżyły. Kilka akcji zakończyły skutecznie Rafałowicz, Fiejdasz i Piwowarczyk. Jednak było to za mało na dobrze dysponowane Lublinianki. Ostatecznie UMCS Lublin wygrał 56:39. Chwilę później świętował zasłużony awans na finały AMP w Poznaniu.

Finał   Politechnika Krakowska - UMCS Lublin  39:56

Pozostałe mecze finałowe:

o III m-ce     Uniwersytet Rzeszowski - Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego 41:56

o V m-ce      AWF Kraków - PWSZ Tarnów  48:17
o VII m-ce    UE Kraków - UM w Lublinie      62:51
o IX m-ce     UJ w Krakowie - Politechnika Lubelska        58:29

Nagrody indywidualane:

Król strzelców:  Joanna Kędzia (UJ Kraków) - 96 pkt.- 27 letnia środkowa zespołu Basket ROW Rybnik. Tegoroczna przygoda w Tauron Basket Lidze Kobiet, nie jest jej jedynym kontaktem z najwyższą ligą koszykarską w Polsce. W ubiegłym roku Joanna dzielnie walczyła na ekstraklasowych parkietach w barwach AZS OPTeam Rzeszów.

Najwszechstronniejsza zawodniczka:  Lucyna Kotonowicz (UMCS Lublin) - 27-letnia rozgrywająca I ligowego zespołu AZS UMCS Lublin. W latach 2010-2012 broniła barw ekstraklasowego zespołu, Widzewa Łódź.

Klasyfikacja końcowa mistrzostw:

1. UMCS Lublin (Anna Kasprzyk, Aleksandra Kaczmarek, Katarzyna Trzeciak, Katarzyna Furdak, Paulina Gozdur, Grażyna Witkosz, Monika Skrzecz, Małgorzata Siemińska, Agata Smolenń, Katarzyna Pałka, Lucyna Kotonowicz, Paulina Antczak). - AWANS

2. Politechnika Krakowska (Alicja Błaszczyk, Agnieszka Piwowarczyk, Aleksandra Fricze, Magdalena Potwora, Natalia Wolska, Katarzyna Piasek, Karolina Fiejdasz, Małgorzata Downar - Zapolska, Agata Rafałowicz) - AWANS

3. Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego (Paulina Bernat, Maria Pacyga, Dominika Majkut, Magdalena Musiał, Joanna Rybak, Agnieszka Wilk, Klaudia Żak, Katarzyna Winbak, Jessica Musijowska) - AWANS

4. Uniwersytet Rzeszowski (Klaudia Kąsek, Sandra Górecka, Karolina Hogendorf, Anna Szaruga, Kinga Wilk, Dagmara Ludwiniak, Patrycja Kokoszka, Magdalena Ludwin, Monika Lelek, Joanna Kuzio, Martyna Batóg)

5. AWF Kraków
6. PWSZ Tarnów